Przedszkolaki na pasach

Wrzesień upłynął naszym przedszkolakom nie tylko na zabawach. Przyswoiły już sporą dawkę wiedzy z różnych dziedzin. Jednak te najważniejsze tematy dotyczyły zasad bezpieczeństwa: na szkolnym korytarzu, w łazience, na stołówce, podczas zabaw w sali, boisku szkolnym czy placu zabaw. Priorytetowym zadaniem było wpojenie maluchom zasad dotyczących bezpieczeństwa na drodze. Dowiedziały się, do czego służą pasy namalowane na jezdni, co oznaczają znaki ustawione w ich pobliżu i dlaczego tak ważne jest noszenie elementów odblaskowych przy ubraniu.

W teorii wszyscy okazali się mistrzami, więc przyszedł czas na egzamin praktyczny. Dzieci, ubrane w kamizelki odblaskowe, wyszły na spacer i pod czujnym okiem wychowawczyni, pojedynczo lub w parach, pokonywały przejście dla pieszych. Cała akcja przebiegła niezwykle sprawnie, kierowcy zachowywali się naturalnie: widząc dziecko na przejściu zwalniali i zatrzymywali samochody. Maluchy były bardzo przejęte, ale świetnie sobie poradziły z tym trudnym zadaniem.

Podczas wycieczki do miasta sprawdzimy jeszcze, jak działa sygnalizator i powtórzymy głośno rymowankę:

„Kiedy światło jest zielone - możesz przejść na drugą stronę.
Gdy czerwone światło mamy – to stoimy, uważamy!”
Małgorzata Jóźwiuk